Paigard News Agency – خبرگزاری پیگرد

خبرگزاری پیگرد, انعکاس رویداد های افغانستان, منطقه و جهان

وزارت معارف: ادعای بازگشایی ۴۷ مکتب خصوصی به‌روی دختران حقیقت ندارد

خبرگزاری پیگرد کابل افغانستان
نوشته شده توسط:محمد محمدی
یکشنبه ۱۷ سرطان ۱۴۰۳

وزارت معارف ا.ا گزارش‌ها در مورد اجازه‌ی آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در ۴۷ مکتب خصوصی از سوی این وزارت را رد کرد.

این وزارت روز (یک‌شنبه، ۱۷ سرطان) با نشر اعلامیه‌‌ای گفته است چنین گزارش‌هایی «غیرواقعی» است و حقیقت ندارد.

حدود هفت روز پیش، «سلیم پیگیر» که به‌عنوان «آگاه امور سیاسی» در یک برنامه‌ی تلویزیون خصوصی «آریانانیوز» صحبت می‌کرد، ادعا کرد وزارت معارف به ۴۷ مکتب شخصی اجازه داده است که دختران بالاتر از صنف ششم را آموزش بدهند.

او در این برنامه گفت که دخترش وارد صنف نهم شده است و امتحان او برای ورود به صنف نهم، از سوی نمایندگان وزارت معارف گرفته شده است.آقای پیگیر در ادامه‌ی صحبت‌هایش اضافه کرد: «به‌نام مکتب نی، مرکز تدریسی است …مقصد مدرسه نوشته‌اش کنند …هر نامی که نوشته می‌شه، نوشته کنند، ولی باور کنید که سر از امروز از ساعت یک تا ساعت پنج بجه دخترم درس می‌خواند.»

او ادعا کرد که در زمان حکومت پیشین ۶۰ درصد نصاب آموزشی مکاتب را علوم جدید و ۴۰ درصد آن را علوم دینی تشکیل می‌داد، ولی اکنون مقام‌های ا.ا دستور داده‌اند که ۵۰ درصد از نصاب آموزشی علوم عصری و ۵۰ درصد دیگر علوم دینی باشد.

پس از این ادعا، این موضوع به‌صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و بسیاری از کاربران با استناد به صحبت‌های آقای پیگیر، خبر آموزش دختران بالاتر از صنف ششم در ۴۷ مکتب را دست‌بدست کردند.نشر گسترده‌ی این خبر باعث شد که وزارت معارف واکنش نشان دهد و این موضوع را رد کند. از زمان تسلط دوباره امارت اسلامی بر افغانستان، دختران بالاتر از صنف ششم  از رفتن به مکتب باز مانده اند.

جواب دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Copyright © Paigard News By Master Technology | Newsphere by AF themes.