Paigard News Agency – خبرگزاری پیگرد

خبرگزاری پیگرد, انعکاس رویداد های افغانستان, منطقه و جهان

پایان کار هیئت سازمان ملل: آن‌ چه در افغانستان رخ‌ می‌دهد برای جامعه‌ی جهانی‌‌ در آینده “وحشتناک “خواهد بود .


خبرگزاری پیگرد کابل افغانستان
نوشته شده توسط:اجمل عمرزاده
شنبه اول دلو۱۴۰۱

سازمان ملل متحد، از پایان کار سفر چهار روزه‌ی هیئتی از این سازمان به افغانستان خبر داده است. این سازمان، به روز جمعه (۳۰ جدی۱۴۰۱)، در بیانیها‌ی گفته است که آمنه محمد، معاون دبیرکل، سیما باهوس، مدیر اجرایی بخش زنان و خالد خیاری، دست‌یار دبیرکل این سازمان در ترکیب یک هیئت عالی‌رتبه به افغانستان آمده بودند.
سیما باهوس، مدیر اجرایی بخش زنان سازمان ملل متحد، در این بیانیه گفته است که آن چه در افغانستان رخ می‌دهد، یک بحران شدید حقوق‌ زنان و زنگ “خطری” برای جامعه‌ی جهانی است.
هیئت سازمان ملل، هشدارهای این سازمان در پیوند به منع آموزش و کار زنان در سازمان‌های غیردولتی داخلی و خارجی را، به امارت اسلامی رسانده است.
آمنه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است: «به امارت اسلامی پیام واضح داشته‌ایم که محدودیت‌های شان، زنان را در خانه‌ها محبوس، حقوق ‌شان را نقض و جامعه را از خدمات آنان محروم می‌کند.»
معاون دبیرکل سازمان ملل متحد، افزوده که اکنون افغانستان خود را در میان یک بحران انسانی وحشت‌ناک و به‌ عنوان یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای روی زمین در برابر تغییرات اقلیمی، منزوی‌ کرده است.
سازمان ملل متحد خواستار فشار فوری بر امارت اسلامی، تشدید تلاش‌ها برای انعکاس فوریت بحران زنان افغان و واکنش یک‌پارچه‌ی جهان در برابر امارت اسلامی شده و تأکید کرده که با برگزاری کنفرانس بین‌المللی زنان و دختران جهان اسلام، در ماه مارچ سال روان موافقت شده است.
سفر هیئت سازمان ملل متحد به افغانستان پس از بازداشتن زنان از کار در نهادهای غیردولتی و تعلیق آموزش دانش‌جویان دختر در دانش‌گاه‌های کشور انجام شده است. این اقدامات امارت اسلامی، واکنش‌ها و محکومیت‌های‌ گسترده‌ی جهانی را به دنبال داشته است.

Copyright © Paigard News By Master Technology | Newsphere by AF themes.